გაკვეთილები

 

        გაკვეთილის გეგმა

მასწავლებლის სახელი, გვარი : ნათელა ჭინჭარაშვილი

 საგანი:  ბუნებისმეტყველება

სწავლების საფეხური/ კლასი:  1 ბ

მოსწავლეთა რაოდენობა:  22

გაკვეთილის თემა:   ,,ჩვენი ოთხფეხა  მეგობრები''

გაკვეთილის მიზანი:  მოსწავლეებმა  გააცნობიერონ, რომ არსებობენ  გარეული  და შინაური ცხოველები,   შეძლონ შინაური ცხოველების ამოცნობა,  გარკვეული ნიშან-თვისებებით მათი განსხვავება-გარჩევა, გამოძერწვა, კომპოზიციის შექმნა.

N

აქტივობის აღწერა

გამოყენებული მეთოდი/მეთოდები

კლასის ორგანიზების   ფორმა

სასწავლო რესურსები

დრო (წთ )

1

 

 

 

ფაზა 1

გაკვეთილის თემის გაცნობა.

თამაში- გამოცანები ცხოველებზე.

გონებრივი იერიში

საერთო, საკლასო

გამოცანები სურათებით

3 წთ

2

 

 

 

ფაზა  2

ცხოველთა სურათების დაჯგუფება (ბალახისმჭამელი და ხორცისმჭამელი)

დაჯგუფება-დახარისხება

 

 

წყვილებში

ცხოველთა სურათები

 

7 წთ

3

ლექსიკონზე მუშაობა

ანალიზი

საერთო

დაფასურათები

 

4

წუთშესვენება - მოსწავლეთა მიერ ცხოველთა  მახასიათებელი  ნიშნებით განსახიერება (ხმიანობის გამოცემა,სიარული)

 

ინდივიდუ    ალური

ცოცხალი რესურსი, ცხოველთა სურათები

 

5

კომპიუტერში  მუშაობა

ცხოველებს შეუსაბამონ თავისი სახელები

 

 

 

 

6

ფაზა 3                                                       პრაქტიკული მუშაობა

ცხოველების გამოძერწვა

კომპოზიციის შექმნა

ლაბორატორიული 

ჯგუფური

პლასტელინი. დაფა,   საჭრელი დანა

20

7.

პრეზენტაცია

 

 

 

 

8

გაკვეთილის შეფასება -შეჯამება

განმავითარებელი

 

შეფასების      რუბრიკა

5

                   






 






















ე.ს.გ  

   ბუნ.I.2. 3, 4  მოსწავლეს შეუძლია  აღწეროს ორგანიზმები გარეგნული ნიშნების მიხედვით. 

v  აჯგუფებს ორგანიზმებს მცენარეებად და ცხოველებად  და აღწერს მათ განმასხვავებელ ნიშნებს;

v  ცხოველების და მცენარეების  მრავალფეროვნების გამოსავლენად სვამს კითხვებს ერთნაირია?)  და ეძებს პასუხებს.

 

ბუნ. I.7.4  მოსწავლეს შეუძლია და  საუბრობს ცხოველებთან და მცენარეებთან უსაფრთხო ურთიერთობაზე;

 

ბუნ.I.8. 5.მოსწავლეს შეუძლია საკუთარი  გარემოსადმი დამოკიდებულები გამოხატვა.

v  თანაკლასელებს უზიარებს საკუთარ დამოკიდებულებას საყვარელი ნივთების, მცენარეებისა და ცხოველებისადმი და ახასიათებს მათ მისთვის გამორჩეული ნიშან – თვისებებით;

 

ქართ.დაწყ.(I).2 .7     მოსწავლე  ილუსტრაციებს უკავშირებს მოსმენილ ტექსტს

ქართ.დაწყ.(I).4.   მოსწავლე ადეკვატურად იყენებს აქტიურ ლექსიკას;

ქართ.დაწყ.(I).8. 1.  მოსწავლე წარმოადგენს მხატვრული ტექსტის პერსონაჟს სათანადო ხმის ტემბრით, ინტონაციით, ჟესტ-მიმიკით

 ს.გ.I.1. 6.  მოსწავლე იყენებს თიხას და პლასტილინს მცირე პლასტიკის ნიმუშების შესაქმნელად;

 ს.გ.I.2.   მოსწავლე მუშაობს წყვილში/ჯგუფში საერთო ნამუშევრის შესაქმნელად, უზიარებს თანაკლასელებს განსხვავებულ მოსაზრებებს;

 

 

 

                                                      

                                            გაკვეთილის  სცენარი

ფაზა 1.

გაკვეთილის ორგანიზაციული ნაწილი: თემისა    და შეფასების რუბრიკის  გაცნობა

აქტ. 1    გაკვეთილს ვიწყებ თამაში-გამოცანებით:

,,დღე და ღამე  სახლს  ვდარაჯობ,                                                  ,,   არ ვარ ბუკი, არც საყვირი      

მძიმე ტვირთი მაწევს მარტოს,                                                         არც სხვა რამე გასაკვირი

მტერსაც ვიცნობ, მოკეთესაც,                                                             ერთი წყნარი ცხოველი ვარ

არ ვღალატობ იმ ჩემს პატრონს   .                                                 როცა მინდა ცას გავყვირი’’

 

,,დახტის ალთა-ბალთა                                                               ,,უწყინარი ცხოველი ვარ,

მუცელზე აქვს ჩანთა ‘’                                                                ვეტანები ბალახსაო

                                                                                                       არა ვშრომობ, თუმც კი გაჭმევთ

                                                                                                           მაწონს, რძეს და კარაქსაო’’.

 გამოცანების გამოცნობის დროს თან  დაფაზე  ვაკრავ  სურათებს  და ვეკითხები :

- რა ჰქვიათ ამ ცხოველებს, როგორი ცხოველები არიან?

- ყველა შინაურია?

-- რომელია ზედმეტი?

- რა  იქნება ჩვენი გაკვეთილის თემა ?

ფაზა  2

აქტ.  2    მოსწავლეებს წინ უწყვიათ  ცხოველთა სურათები:  მოსწავლეებს მივმართავ  დააჯგუფონ  ცხოველები. ისინი აჯგუფებენ  შინაურ და  გარეულ ცხოველებს.

შემდეგ ვსვამ კითხვას:

 რატომ  ჰქვიათ მათ შინაური ცხოველები?

- ყველა შინაურ ცხოველს ჰყავს პატრონი?

  - მაგრამ არიან ცხოველები, თუმცა შინაური, მაგრამ  პატრონის გარეშე რჩებიან, ქუჩაში (ძაღლები).       მათთვის რას გააკეთებდით ?

- შინაური ცხოველები  რის მიხედვით შეიძლება  დავაჯგუფოთ? (ბალახისმჭამელი და ხორცისმჭამელი. ჩლიქებიანი და ბრჭყალებიანი ,  რქებიანი და ურქო )

აქტ.  3    ლექსიკონზე მუშაობა:   ავხსნი სიტყვებს - ბრჭყალები, ჩლიქები, ჭიხვინი, კიკინი, ყროყინი. ვაჩვენებ როგორია ბრჭყალები  და ჩლიქები )

აქტ.  4    წუთშესვენება--მიბაძონ ცხოველებს  ხმიანობით  ან საქციელით

აქტ.  5    კომპიუტერებში მუშაობა

მივმართავ  ბავშვებს:

კომპიუტერში შეასრულონ შემდეგი დავალება:      შინაურ ცხოველებს მიუწერონ თავისი სახელები

აქტ. 6. კომპიუტერში დავალების შესრულების შემდეგ  ჯგუფებში ვაძლევ შემდეგ სამუშაოს:

გამოძერწონ ცხოველები.     

ვრთავ მუსიკას ,,თეთრი ჩოჩორი „   ბავშვები მუშაობენ მუსიკის თანხლებით.

 აქტ. 7. პრეზენტაცია

გამოძერწვის შემდეგ  ვთხოვ შეაერთონ ნამუშევრები და მიაბარონ ,,ფერმერს“

აქტ . 8    გაკვეთილის შეჯამება  კითხვა-პასუხი

- ვინ არის ფერმერი“

- რას გააკეთებ ამდენი შინაური ცხოველი რომ გყავს?

-     ვის დაასაქმებ ? (  დავასაქმებ    მომვლელებს ანუ ადამიანებს გაუჩნდებათ სამუშაო ადგილები)

 -    როგორ მოიხმარ მიღებულ პროდუქტს ?                                                                                                                          



   

 აქტ. 9  გაკვეთილის შეფასება

შეფასების კრიტ-ბი

საუკეთესო

კარგი

საშუალო

ზეპირი

მეტყველება

აქტიურად არის ჩართული საგაკვეთილო პროცესში,

ჩართულია  საგაკვეთილო პროცესში

იშვიათად ერთვება საგაკვეთილო პროცესში.

 

ჩართულობა

ჩართულია საგაკვეთილო პროცესში,უშეცდომოდ პასუხობს კითხვებსძალიან   კარგად ასრულებს დავალებას ბუკში.

თითქმის ყველა კითხვაზე აქვს სწორი პასუხიასრულებს დავალებას ბუკში.

დახმარება ესაჭიროება  ბუკთან მუშაობისას

მუშაობა ჯგუფში

მუშაობს ჯგუფში, კომუნიკაბელურია,  აქვს ლიდერის უნარი, იცავს დროის ლიმიტს

მუშაობს ჯგუფში, კომუნიკაბელურია , იცავს დროის ლიმიტს

დიდი ძალისხმევის შედეგად ერთვება  ჯგუფში მუშაობისას, ვერ საზღვრავს დროს

 

                                                     










გაკვეთილის გეგმა

მასწავლებელი : ნათელა ჭინჭარაშვილი

 საგანი:  ქართული ენა

სწავლების საფეხური/ კლასი:  პირველი

მოსწავლეთა რაოდენობა :  22

გაკვეთილის თემა :  სახლი

გაკვეთილის მიზანი  კითხვისა და წერის უნარ-ჩვევების გამომუშავება

საყრდენი სიტყვებითა და სიტყვათა ჯაჭვის გამოყენებით მარტივი ინფორმაციის  გადმოცემა


ქართ.დაწყ.(I).2 .2    მოსწავლე გასაგებად გამოხატავს სათქმელს;.
ე.ს.გ.  

ქართ.დაწყ.(I).4.   მოსწავლე ადეკვატურად იყენებს აქტიურ ლექსიკას;

ქართ. დაწყ.(I).8. 1.  მოსწავლე წარმოადგენს მხატვრული ტექსტის პერსონაჟს სათანადო ხმის ტემბრით, ინტონაციით, ჟესტ-მიმიკით

  ქართ. I. 11. მოსწავლეს შეუძლია ტექსტის სტრუქტურის აღქმა.

v  ტექსტში ამოიცნობს აბზაცის, სტროფის, წინადადების დასაწყისსა და დასასრულს;

v  ითვლის ტექსტში აბზაცების რაოდენობას, აბზაცში – სტრიქონებისას,  სტრიქონში – სიტყვებისას, სიტყვებში კი – ასოებისას

v  მთლიანობაში აკვირდება ტექსტის კომპოზიციურ აგებულებას და ასახელებს ტექსტის მაორგანიზებელ ელემენტებს (სათაურს, ილუსტრაციას, წარწერას, აბზაცს.

 

ქართ.დაწყ.( I).13  წერს და აფორმებს მარტივი სახის პრაგმატულ ტექსტებს (მოდელის, საყრდენების, მინიშნებების გამოყენებით). 

ბუნ.I.8.5. მოსწავლეს შეუძლია საკუთარგარემოსადმი დამოკიდებულები გამოხატვა. თანაკლასელებს უზიარებს საკუთარ დამოკიდებულებას საყვარელი ნივთების, მცენარეებისა და ცხოველებისადმი და ახასიათებს მათ მისთვის გამორჩეული ნიშან – თვისებებით;

 

ს.გ.I.2.   მოსწავლე მუშაობს წყვილში/ჯგუფში საერთო ნამუშევრის შესაქმნელად, უზიარებს თანაკლასელებს განსხვავებულ მოსაზრებებს;

                                              

                      

გაკვეთილის მსვლელობა

 

ფაზა 1.   წინარე ცოდნის გააქტიურება

აქტივობა 1.  წასაკითხი  მასალის    ხოროშად კითხვა

აქტივობა 2.    თამაში ,,ტყუილია თუ მართალი?

  ვასახელებ  ცოცხალ ორგანიზმების   საცხოვრებელს, ზოგს მართალს და ზოგს ტყუილს. მოსწავლეები  პასუხობენ შესაბამისად.

ფაზა 2.  განმავლობაში

 აქტივობა 3.   მუშაობა  სიტყვათა ჯაჭვის შედგენაზე

დაფაზე  განთავსებულია   ქაღალდის ბუშტები, რომელიც მალავს სიტყვებს  ახალი  ლექსიკური ერთეულებიდან.

ვურიგებ  თაბახის ფურცლებს, რომელზეც ჭიაყელაა დახატული სიტყვების ჩასაწერად.

 მივმართავ მოსწავლეებს    წყვილებში  შეადგინონ სიტყვების ჯაჭვი  მოცემულ სიტყვასთან ასოცირებული სიტყვებით

აქტივობა 4.   ტექსტზე მუშაობა

 სიტყვათა ჯაჭვის შედგენის  შემდეგ  ვთხოვ    მიღებული სიტყვებით,   საყრდენების გამოყენებით შეადგინონ მცირე ზომის ტექსტები  შესაბამის ფურცლებზე, შესაბამისად                              მოუძებნონ სათაური.

ფაზა 3  შემდგომ 

აქტივობა 5.  მუშაობის დამთავრების შემდეგ   ვახდენთ ნამუშევრების პრეზენტაციას .

აქტივობა  6.   შეფასება -  ვაფასებ განმავითარებელი შეფასებით. (იხ. შეფასების კრიტერიუმები. დანართი 1. )

აქტივობა 7.  შეჯამება





 დანართი 1.

შეფასების კრიტ-ბი

საუკეთესო

კარგი

საჭიროებს გაუმჯობესებას

ზეპირი

მეტყველება

აქტიურად არის ჩართული საგაკვეთილო პროცესში,

ჩართულია  საგაკვეთილო პროცესში

იშვიათად ან საერთოდ არ ერთვება საგაკვეთილო პროცესში.

 

ჩართულობა

უშეცდომოდ პასუხობს კითხვებსძალიან კარგადასრულებს დავალებას

თითქმის ყველა კითხვაზე აქვს სწორი პასუხიაფიქსირებს საკუთარ აზრს, უჭირს გამყარება

ლექსიკური მარაგის სიმწირის გამო უჭირს მეტყველება

ლექსიკური ერთეულების სწორედ გამოყენება

ამოიცნობს/პოულობს ახალ შესწავლილ ლექსიკურ ერთეულებს, განასხვავებს სიტყვებს, ფრაზებს და წინადადებას.

მეგობრის დახმარებით ამოიცნობს/პოულობს ახალ შესწავლილ ლექსიკურ ერთეულებს, განასხვავებს სიტყვებს, ფრაზებსა და წინადადებას




ვერ  ამოიცნობს/პოულობს ახალ შესწავლილ ლექსიკურ ერთეულებს, ვერ ანსხვავებს სიტყვებს

მუშაობა ჯგუფში

მუშაობს ჯგუფში, კომუნიკაბელურია,  აქვს ლიდერის უნარი, იცავს დროის ლიმიტს, შეუძლია  წარსდგეს აუდიტორიის წინაშე

მუშაობს ჯგუფშიკომუნიკაბელურია , იცავს დროის ლიმიტს.გამოთქვამს საკუთარ აზრს.

დიდი ძალისხმევის შედეგად ერთვება  ჯგუფის   მუშაობაშივერ საზღვრავს დროს























სსიპ ქალაქ რუსთავის N 23

 სკოლაში ჩასატარებელი შიდა

დაკვირვების  გაკვეთილის

გეგმა კონსპექტი

 



          

     გაკვეთის გეგმა

მასწავლებელი : ნათელა ჭინჭარაშვილი

სწავლების საფეხური I / კლასი:  პირველი

პროფილი :  22 მოსწავლე

სსსმ მოსწავლე:  არ მყავს

საგანი:  მათემატიკა

გაკვეთილის ხანგრძლივობა: 40 წთ

გაკვეთილის თემა :    რიცხვი 9, ციფრი 9

გაკვეთილის მიზანი : 1. მოსწავლე შეძლებს საგნების დათვლას, რაოდენობების  და რიცხვის ერთმანეთთან  შესაბამისობის დადგენას, გეომეტრიული ფიგურების აღწერას.

2.  მოდელირებით  გამოსახულების შედგენას და გამოსახულების მნიშვნელობის გამოთვლას

 

ე.ს.გ სტ.

 მათ. I.1. 1 ირჩევს და ქმნის მოცემული რიცხვის შესაბამისი რაოდენობის საგანთა ერთობლიობას და პირიქით – მოცემულ საგანთა ერთობლიობას შეუსაბამებს რიცხვს;

2.კითხულობს და წერს რიცხვებს;  

მათ. I.2. 1 მოსწავლე   ასახელებს მოცემული რიცხვის წინა და მომდევნო რიცხვებს;

მათI.3.  2 .  სიტყვიერად აღწერს შეკრებისგამოკლებისტოლობის და შედეგის ცნებებს სხვადასხვა კონტექსტში (მაგალითად, "დავუმატოთ",  "მოვაკლოთ", მიმატება - გაზრდა; გამოკლება – შემცირება, განცალკევება, განსხვავება);

3. ახდენს შეკრება-გამოკლების თვალსაჩინოდ დემონსტრირებას, განსაზღვრავს განსხვავებას (მაგალითად, “რამდენით გაიზარდა/შემცირდა?") და აღწერს რიცხვებს შორის დამოკიდებულებებს;

4. ზეპირად ანგარიშისას იყენებს 1-ის ტოლი ბიჯით თვლას, ან სხვა ხერხს და ახდენს შეკრება-გამოკლების მოქმედებათა ურთიერთშებრუნებულობის დემონსტრირებას  მოდელის გამოყენებით;

 

 

 

 


 

N

აქტივობის აღწერა

გამოყენებული   მეთოდი/ მეთოდები

კლასის ორგანიზების ფორმა

სასწავლო რესურსები

დრო (წთ )

 

1

 

 

ფაზა 1.

გაკვეთილის მიზნის გაცნობა;

შეფასების ფორმებისა და კრიტერიუმების შეხსენება/გაცნობა;

 იხ.დანართი 1

 

 

მთელი კლასი

შეფასების რუბრიკები

 

1

2

 

აქტივობა:   საგნების დათვლა

აქტივობის მიზანი:წინარე ცოდნის გააქტიურება და პროვოცირება.

აქტივობის აღწერა:

მასწავლებელი მოსწავლეებს სთავაზობს  დათვალონ 

 ა) დაფაზე დახატული  ყვავილები,             ბ) სხვადასხვა ფერის სამკუთხედები

იხ. დანართი 2

 

 ინტერაქცია, კითხვა-პასუხი

მთელი კლასი

 

დაფა, ცარცი,  კუბიკები

 

6

3

 

ფაზა 2

აქტივობა:   საგანთა ერთობლიობიდან  დასახელებული  რიცხვის შესაბამისი რაოდენობის  საგანთა ერთობლიობის   გამოყოფა

აქტივობის მიზანი:

მოსწავლეებმა შეძლონ  კუბიკების ერთობლიობიდან,  9 კუბიკიანი  გროვების  გამოყოფა

აქტივობის აღწერა:

მოსწავლეები  მანიპულატივების , მაგიდაზე  მოთავსებული  კუბიკების გამოყენებით ვარჯიშობენ  კუბიკების გაურკვეველი რაოდენობის გროვიდან    9  კუბიკიანი   გროვების  გამოყოფაზე

  იხ. დანართი 3

 

 ინტერაქცია, კითხვა-პასუხი

თამაში

მთელი კლასი,

 

  მანიპულატივები

3

 

 

 

 

 

 

 

4

აქტივობა:  მუშაობა სახელმძღვანელოში 

 აქტივობის მიზანი: მოსწავლეებმა დაინახონ შესაბამისობა საგანების   რაოდენობასა  და  ამ რაოდენობის გამომსახველ ციფრს შორის, ასევე მოახდინონ რიცხვების შედარება

აქტივობის აღწერა:  

ა) მოსწავლეები ათვალიერებენ სურათებს, ადგენენ შესაბამისობას  სურათების რაოდენობასა და რიცხვს შორის.

 ბ)  ადარებენ  დაწერილი რიცხვებიდან რომელია მეტი, რომელი ნაკლები.

 

 

 

ინდივიდუალური , საკლასო

სახელმძღვანელო 

7

5

აქტივობა:  გამოსახულებების შედგენა და ჩაწერა
აქტივობის მიზანი:
 მოსწავლეებმა შეძლონ  მანიპულატივებით 9-ის შედგენილობის დადგენა და შემდეგ ჩაწერა

აქტივობის აღწერა:  მანიპულატივების გამოყენებით მოსწავლეები

შეადგენენ  რიცხვ 9-ს   (სხვადასხვა  ვარიანტი) და ჩაწერენ

 

იხ. დანართი 4  

პრაქტიკული მუშაობა

ინდივიდუალური

 

მანიპულატივები

8

6

ფაზა 3

აქტივობა:  სავარჯიშოების შესრულება

აქტივობის მიზანი:  გამთლიანება, რეფლექსია

აქტივობის აღწერა:

მოსწავლეები  ასრულებენ  შესაბამის სავარჯიშოებს   სამუშაო რვეულებში დამოუკიდებლად  ( რიცხვის  1-ით გადიდება-შემცირებაზე, შედარებაზე

(7+ 1 ,  8-1, 6 + 1, 7-1, 5<6,   4>3... )

 

წერა

ინდივიდუალური

ნამუშევრები

12

7

შეფასება

განმავითარებელი

ინდივიდუალურისაკლასო

შეფასების კრიტერიუმები

2

8

შეჯამება

 

 

 

 

1


 

 





























































 




დანართი1                           

                                       


 მოსწავლეთა შეფასების რუბრიკა

კრიტერიუმები

მაღალი

საშუალო

საჭიროებს გაუმჯობესებას

მოსწავლეკითხულობს და წერს რიცხვებს;   ასახელებს მოცემული რიცხვის წინა და მომდევნო რიცხვებს;

 

ყოველთვის კითხულობს, წერს და ასახელებს მოცემული რიცხვების წინა და მომდევნო რიცხვებს

ხშირად კითხულობს, წერს და ასახელებს მოცემული რიცხვების წინა და მომდევნო რიცხვებს

დახმარებით წერს რიცხვებს, მაგრამ იშვიათად  ასახელებს მოცემული  რიცხვის წინა და მომდევნო რიცხვებს

ირჩევს და ქმნის მოცემული რიცხვის შესაბამისი რაოდენობის საგანთა ერთობლიობას და პირიქით – მოცემულ საგანთა ერთობლიობას შეუსაბამებს რიცხვს;

ყოველთვის ირჩევს და ქმნის მოცემული რიცხვის შესაბამისი რაოდენობის საგანთა ერთობლიობას და პირიქით – მოცემულ საგანთა ერთობლიობას შეუსაბამებს რიცხვს;

ხშირად ირჩევს და ქმნის მოცემული რიცხვის შესაბამისი რაოდენობის საგანთა ერთობლიობას და პირიქით – მოცემულ საგანთა ერთობლიობას შეუსაბამებს რიცხვს;

ყოველთვის   დახმარებით  ირჩევს და ქმნის მოცემული რიცხვის შესაბამისი რაოდენობის საგანთა ერთობლიობას და პირიქით – მოცემულ საგანთა ერთობლიობას შეუსაბამებს რიცხვს; 

ახდენს შეკრება-გამოკლების თვალსაჩინოდ დემონსტრირებას, განსაზღვრავს განსხვავებას (მაგალითად, “რამდენით გაიზარდა/შემცირდა?") და აღწერს რიცხვებს შორის დამოკიდებულებებს;

ყოველთვის   სწორად ახდენს შეკრება-გამოკლების თვალსაჩინოდ დემონსტრირებას, განსაზღვრავს განსხვავებას                                (მაგ., “რამდენით გაიზარდა/შემცირდა?") და აღწერს რიცხვებს შორის დამოკიდებულებებს;

ხშირად  სწორად ახდენს შეკრება-გამოკლების თვალსაჩინოდ დემონსტრირებას, განსაზღვრავს განსხვავებას                    (მაგ: “რამდენით გაიზარდა/ შემცირდა?") და აღწერს რიცხვებს შორის დამოკიდებულებებს;

იშვიათად   ახდენს შეკრება-გამოკლების თვალსაჩინოდ დემონსტრირებას, არასწორად განსაზღვრავს განსხვავებას                     მაგ: “რამდენით გაიზარდა/ შემცირდა?"

იცავს  განსაზღვრული დროის ლიმიტს

ყოველთვის  იცავს  განსაზღვრული დროის ლიმიტს

უმეტესად  ეტევა განსაზღვრულ დროში

უჭირს დროში  ჩატევა

 






























დანართი  2              

                                                       

                                შემოხაზე 9 საგნიანი გროვები

 


ანართი 3

მანიპულატივების   დახმარებით   წარმოადგინე 9-ის შედგენილობის რამდენიმე ვარიანტი  

და ჩაწერე  გამოსახულება


 


 

 



                                                                  გაკვეთილის რეფლექსია

პედაგოგი : ნათელა ჭინჭარაშვილი

საგანი : მათემატიკა

კალასი :  I

გაკვეთილის  თემა  ,, რიცხვი 9’’

გაკვეთილის მიზანი  : ,,მოსწავლემ  შეძლოს ნასწავლი ნატურალური რიცხვების დასახელება, ჩაწერა, რაოდენობების დაკავშირება რიცხვთან  და პირიქით. რიცხვების დალაგება კლებისა და ზრდის მიხედვით,   რიცხვების შედარება, შედგენილობის წარმოდგენა.’’

გაკვეთილის შედეგით  კმაყოფილი დავრჩი. მოსწავლეებმაც გაამართლეს ჩემი მოლოდინები, და   სწორად დაგეგმილმა აქტივობებმაც სათანადოდ იმუშავეს.

გეგმის მოდიფიცირება არ დამჭირვებია. გაკვეთილი წარვმართე გეგმით გათვალისწინებული აქტივობების მიხედვით და შესაბამისად გაკვეთილის  შედეგები შეესაბამებოდა წინასწარ განსაზღვრულ საგაკვეთილო მიზანს.

გაკვეთილის მიზნების მიღწევაში  ხელი შემიწყო  სწორად დაგეგმილი აქტივობების ეფექტურად წარმართვამ . ეფექტურად  გამოვიყენე საგაკვეთილო რესურსი. რომელიც  ვფიქრობ ზომიერად  იყო დატვირთული.  ყველა  მოსწავლე აქტიურად იყო  საგაკვეთილო  პროცესში  ჩართული და საკუთარი შესაძლებლობების ფარგლებში მაქსიმალური შედეგი აჩვენეს. საგაკვეთილო დრო ეფექტურად და ზუსტად გამოვიყენე.

ჩემს ძლიერ მხარედ მივიჩნევ თითოეული მოსწავლის ჩართვას საგაკვეთილო პროცესში და აქტივობათა მრავალფეროვნებას.  წუთშესვენებისა და დიდაქტიკური თამაშების  სისტემატიურად  და  მიზნობრივად  გამოყენებას.

სუსტ მხარედ მივიჩნევ , შეფასების კომენტარების უფრო ზუსტად გაცემას.

მართალია მიზანს მივაღწიე,  მაგრამ ამ გაკვეთილის ხელმეორედ ჩატარება რომ დამჭირდეს, გეგმაში  ცვლილებებს   არ შევიტანდი, ვინაიდან გაკვეთილი  გამოვიდა  საკმაოდ აქტიური, მხიარული და დროზე გათვლილი.

 

                                                                                                                    12.11.2018 წელი

                                                                             

 





გარე  დაკვირვების  გაკვეთილის

გეგმა N 1

მასწავლებლის სახელი, გვარი:  ნათელა ჭინჭარაშვილი

პირადი ნომერი:  35001022808

 საგანი:  ქართული ენა  

კავშირი საგანთა შორის: ქართული ენა,  ბუნება, მუსიკა

სწავლების საფეხური :   დაწყებითი,  კლასი:  II 

მოსწავლეთა რაოდენობა:  22

გაკვეთილის თემა:  ,,როგორ ისწავლა ვირუკამ კარგად მოქცევა’’ - ნელი  ოქროპირიძის მიხედვით

გაკვეთილის მიზანი:  

 

v  მოსწავლეებმა შეძლონ  ტექსტის კითხვა, გაგება, გააზრება

v  ლექსიკური მარაგის გამდიდრება

v  პერსონაჟზე  დაკვირვება

v  გამოუმუშავდეთ საკუთარი აზრის გამოთქმის და დასაბუთების უნარი

v  გამოუმუშავდეთ ჯგუფური მუშაობის უნარი

v  შეძლონ  გაბნეულ ანბანში  სიტყვების ამოცნობა, ამ სიტყვებით წინადადების შედგენა და წაკითხვა

გაკვეთილის თემისა და მიზნის შესაბამისობა  ეროვნული სასწავლო გეგმის  მოთხოვნებთან: გეგმის შედგენისას გავითვალისწინე             მეორე  კლასის საგნობრივი სტანდარტის  მოთხოვნები, რომელიც ეფუძნება  ეროვნულ სასწავლო გეგმას,  თემა და დრო  გეგმასთან  შესაბამისობაშია.

  ქართ. დაწყ. (I).3 მოსწავლემ უნდა შეძლოს პირადი დამოკიდებულების გამოხატვა ტექსტის თემის, მასში განხილული საკითხების მიმართ; მხატვრული ნაწარმოების პერსონაჟ(ებ)ის, მისი/ მათი ქცევის შეფასება და  საკუთარი თვალსაზრისის ახსნა.    

შედეგი თვალსაჩინოა,  თუ მოსწავლე:

v  გამოხატავს პირად დამოკიდებულებას მხატვრული ტექსტების პერსონაჟისა და მისი მოქმედების  მიმართ (მომწონს / არ                              მომწონს, კარგად მოიქცა / ცუდად მოიქცა; კეთილია, გონიერია და ა.შ.);

v  აკავშირებს მოსმენილ ტექსტში ასახულ ამბავს პირად გამოცდილებასთან (იხსენებს მსგავს შემთხვევას, პერსონაჟს                                 უდარებს  თავის მეგობარს,  სხვ.);

v  გამოხატავს კონკრეტული პერსონაჟის ქმედებით აღძრულ ემოციებს (მაგ., გამაკვირვა, შემეცოდა და ა. შ.).

ქართ. დაწყ. (I).6     მოსწავლემ უნდა  შეძლოს გაწაფულად  კითხვა.

შედეგი თვალსაჩინოა,  თუ მოსწავლე:

v  ხმამაღლა (მთლიანი სიტყვებით ან დამარცვლით) კითხულობს და იგებს მარტივი წინადადებებით შედგენილ მცირე ზომის სხვადასხვა ტიპის ტექსტებს;

 

ქართ. დაწყ. (I).12 . მოსწავლემ უნდა შეძლოს კითხვის ნაცნობი სტრატეგიების გამოყენება მიზნის შესაბამისად.

შედეგი თვალსაჩინოა,  თუ მოსწავლე:

 

v  უბრუნდება წაკითხულს კონკრეტული ინფორმაციის მოსაძიებლად, ტექსტის უკეთ გასააზრებლად;

v  იყენებს მარტივ გრაფიკულ სქემებს, გრაფიკულ მაორგანიზებლებს ინფორმაციის დასაჯგუფებლად;

      ბუნ.II.2.  მოსწავლემ უნდა შეძლოს სიცოცხლის ძირითადი ნიშნების ამოცნობა.

v  ადარებს ერთმანეთს ზრდასრულ ცხოველებსა და მათ ნაშიერებსაღწერს ზრდა-განვითარების

 პროცესში მომხდარ (მაგ., ზომისფერისსაფარველისცვლილებებს;

 

     

      მუს.დაწყ. (I).5. მოსწავლემ უნდა შეძლოს ცალკეულ მუსიკალურ ელემენტებს (მაგ.: რიტმს, ტემპს,  მელოდიას და ა.შ.), ხმაურსა და ვიზუალურ რიგს შორის ასოციაციური კავშირების გაბმა;

 

v  აქტივობა მიმართულია მუსიკაში გარკვეული ინტონაციისა და მელოდიის გააზრებასა და ამოცნობაზე.

N

აქტივობის აღწერა

გამოყენებული მეთოდი/მეთოდები

კლასის ორგანიზების   ფორმა / ფორმები

სასწავლო რესურსები

დრო   ( წთ )

1

 

 

 

მიზანი-საორგანიზაციო საკითხების მოგვარება (დაასახელონ  რიცხვი, დღე, გაკვეთილი, მოსწავლეთა რაოდენობა)  გაკვეთილის  თემის, მიზნის,  შეფასების რუბრიკის,   რესურსების, გაცნობა . შევახსენებ გაკვეთილზე ქცევის წესებს

ვერბალური

საერთო საკლასო

საკლასო ჟურნალი

შეფასების რუბრიკების,

( დანართი 1, 2 , 3 )

ქცევის წესების, აქტივობების გაცნობით ხელს შევუწყობ  გაკვეთილის ორგანიზებულად    წარმართვას 

 

 

2 წთ

2

 

 

 

 

 

 

მიზანი-   მოსწავლეთა გამოწვევა:

მოვასმენინებ სიმღერას ,,ორი ჩოჩორი“

შემდეგ  ვსვამ კითხვებს:

-რაზე იყო სიმღერა?

- ჩოჩორი  რომელი ცხოველის ნაშიერია?

-რა იცით  ვირის შესახებ?

კითხვა-პასუხი

მთელი კლასი

სიმღერით

,,ორი ჩოჩორი“

კლასს შეექმნება . განწყობილება.

ამავე დროს გავაცნობ გაკვეთილის თემას.

 

გამოსაძახებელი ჩხირები            

 

4 წთ

3

მიზანი- ტექსტის წაკითხვა

მოსწავლეთა მიერ ვირის  დახასიათების შემდეგ ყურადღებას ვამახვილებ ვირის  თვისებაზე, სიჯიუტეზე  და ვეუბნები: ახლა  გავეცნობით  ტექსტს პატარა ვირუკას ქცევის შესახებ.

 

მართული  კითხვა , ინდივიდუალური

შერჩევით

II კლასის სახელმძღვანელო-

ქართული ენა და ლიტერატურა: იაშვილი.

 ,,როგორ ისწავლა ვირუკამ კარგად მოქცევა’’.

                                                       გამოსაძახებელი ჩხირები

12 წთ

4

მიზანი-ლექსიკურ ერთეულებზე მუშაობა

ტექსტის   კითხვის დროს   გარკვეულ  ადგილას ვაჩერებ  და  ვარკვევთ შეხვდათ თუ არა  გაუგებარი სიტყვები

კოგნიტური სქემის შევსება

საერთო საკლასო

დაფაზე დახაზული სქემა

 ლექსიკური მარაგის გამდიდრებისა და ტექსტის უკეთ გაგების მიზნით   

 ( დანართი  4 )

3 წთ

5

მიზანი- ტექსტის გააზრება

ვსვამ კითხვებს :

დაასახელეთ ამ ტექსტის პერსონაჟები

-როგორია ვირუკა?

როგორი მრჩეველია თიკანი?

-როგორ გამოიყენა თიკნის რჩევები ვირუკამ?

-რა ურჩია ბებერმა ცხენმა ვირუკას?

-მოეწონებოდა ბებიას სახლში დაბრუნებული   ვირუკა?

კითხვა-პასუხი

 

 

ინდივიდუალური

გამოსაძახებელი  ჩხირები მოსწავლეთა სრული ჩართულობის მიზნით

ეს აქტივობა დაეხმარება მოსწავლეებს ტექსტის გაგებაში

4 წთ

6

მიზანი- პერსონაჟზე დაკვირვება

პერსონაჟზე დაკვირვების სქემის გამოყენებით

 

სქემა პერსონაჟზე დაკვირვება

საერთო საკლასო

დაფაზე მოცემული სქემა

დანართი 5

ეს აქტივობა გამოუმუშავებს დაკვირვების  უნარს

 

4 წთ

8

მიზანი- გაბნეულ ანბანში სიტყვების  მოძებნა

მოძიებული სიტყვებით  ანდაზის შედგენა და წაკითხვა

ბარათები

ჯგუფებში

ბარათები გაბნეულ ანბანში დამალული სიტყვებით.

მოსწავლეები  გახალისდებიან, გაჩნდება სურვილი და დაინტერესება  ახლის აღმოჩენის, ერთმანეთთან აზრის გაზიარების 

( დანართი  6)

6

9

საშინაო დავალება

ტექსტი კითხვით

დაკვირვება საკუთარ და სხვის   ქცევაზე

ინდივიდუალური

II კლასის ქართული ენის სახელმძღვანელო-იაშვილი, ქისტაური.... ..

1 წთ

10

გაკვეთილის შეჯამება

თვითშეფასება,                            

(დანართი  6 )

 

ინტერაქცია

საერთო საკლასო

დაფაზე გამოკრული აქტივობები

 

4 წთ

 

 

      გაკვეთილის შემდეგ მისაღწევი შედეგები:

 

v  მოსწავლეს  შეუძლია   ტექსტის კითხვა, გაგება, გააზრება         

v   პერსონაჟზე  დაკვირვების სქემის შედგენა

v  შეუძლია  საკუთარი აზრის გამოთქმა და დასაბუთება

v  შეუძლია  გაბნეულ ანბანში  სიტყვების ამოცნობა, ამ სიტყვებით წინადადების შედგენა და წაკითხვა

 

 

 

 


  ხელმოწერა:                              / ნ. ჭინჭარაშვილი /

  თარიღი:        3. 02.2020 წელი

 

 

 

 

დანართი 1.   აქტივობათა ჩამონათვალი:

1.      სიმღერის  მოსმენა

2.      თემის გაცნობა

3.      ტექსტის წაკითხვა

4.      ლექსიკური ერთეულების  ამოცნობა

5.      ტექსტის გააზრება

6.      პერსონაჟზე დაკვირვების სქემის შევსება

7.       ჯგუფური მუშაობა

8.      თვითშეფასება

9.      საშინაო დავალების მიცემა

10.  გაკვეთილის შეჯამება-შეფასება

 

 





დანართი  2.

შეფასება: განმავითარებელი

კრიტერიუმები

მაღალი

საშუალო

გასაუმჯობესებელი

ტექსტის კითხვა,გააზრება

 

 

 

ცოდნის გამოყენება

 

 

 

ტექსტთან დაკავშირებით კითხვებზე პასუხის გაცემა

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 




დანართი  3.  სიტყვის გამომძიებელი


სიტყვები

 

ახსნა მოსწავლეთა მიერ

ტექსტის მიხედვით

ლექსიკონის მიხედვით

პატივისცემა

 

 

 

 

თავაზიანი

 

 

 

 

გაკუნტრუშდა


 

 

 

კრიტერიუმები

მაღალი

 

საშუალო

გასაუმჯობესებელი

ჩართულობა

 

 

 

 

თანამშრომლობა

 

 

 

 

დროის ლიმიტის დაცვა

 

 

 

 

 

 



 

 

 





დანართი 4.   ჯგუფური     მუშაობის შეფასება

 

 

 

 

 

 

 

 

 

დანართი 5.

                                                                               პერსონაჟზე დაკვირვება

 

 

 

 


______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

                                                                           მანამდე                                    შემდეგ

 

 

 

 

 



 

 

 

 

 

დანართი   6. ჯგუფური  მუშაობა        

ანბანში  დამალული  სიტყვები:

ეტაპი.   გულმოდგინედ დააკვირდი, იპოვე  ეს სიტყვები და  შემოხაზე.

II ეტაპი:    ნაპოვნი სიტყვები   დაწერე დაფაზე

III ეტაპი:     მოცემული სიტყვები დაალაგეთ ისე, რომ წინადადება მიიღოთ

I  ჯგუფი

ბგნვდაბგზდტნდზცვკათასად ჯჟზდპ

I I  ჯგუფი                                             

    ლმტდპბგლმლკაციწყჩნმლგლზრ

III ჯგუფი

ჯჰკლრტმნკყდაფასდატზთსთღგწლოიჯკნ

IV ჯგუფი

წნჩგტუჯკიმთდფმზათიათასადმცპრნ

   ჯგუფი                               

  ჰჯკლტმვნზრდილობაგუჯნლვტკონცზქმი

 

დანართი N 7.     თვითშეფასება

 

მოსწავლის  გვარი, სახელი................................................................................................

 

აქტივობები

კარგად გავიგე

კითხვები დამრჩა

ვერ ჩავერთე

სწორი და გამართული კითხვა

 

 

 

ლექსიკონზე მუშაობა

 

 

 

 

საკლასო მუშაობაში ჩართვა (კითხვა-პასუხი),

 

 

 

 

პერსონაჟზე დაკვირვება

 

 

 

მუშაობა ჯგუფში

 

 

 

 

                                                  









































































        გაკვეთილის გეგმა

მასწავლებლის სახელი, გვარი : ნათელა ჭინჭარაშვილი

 საგანი:  ბუნებისმეტყველება

სწავლების საფეხური/ კლასი:  1 ბ

მოსწავლეთა რაოდენობა:  22

გაკვეთილის თემა:   ,,ჩვენი ოთხფეხა  მეგობრები''

გაკვეთილის მიზანი:  მოსწავლეებმა  გააცნობიერონ, რომ არსებობენ  გარეული  და შინაური ცხოველები,   შეძლონ შინაური ცხოველების ამოცნობა,  გარკვეული ნიშან-თვისებებით მათი განსხვავება-გარჩევა, გამოძერწვა, კომპოზიციის შექმნა.

N

აქტივობის აღწერა

გამოყენებული მეთოდი/მეთოდები

კლასის ორგანიზების   ფორმა

სასწავლო რესურსები

დრო (წთ )

1

 

 

 

ფაზა 1

გაკვეთილის თემის გაცნობა.

თამაში- გამოცანები ცხოველებზე.

გონებრივი იერიში

საერთო, საკლასო

გამოცანები სურათებით

3 წთ

2

 

 

 

ფაზა  2

ცხოველთა სურათების დაჯგუფება (ბალახისმჭამელი და ხორცისმჭამელი)

დაჯგუფება-დახარისხება

 

 

წყვილებში

ცხოველთა სურათები

 

7 წთ

3

ლექსიკონზე მუშაობა

ანალიზი

საერთო

დაფასურათები

 

4

წუთშესვენება - მოსწავლეთა მიერ ცხოველთა  მახასიათებელი  ნიშნებით განსახიერება (ხმიანობის გამოცემა,სიარული)

 

ინდივიდუ    ალური

ცოცხალი რესურსი, ცხოველთა სურათები

 

5

კომპიუტერში  მუშაობა

ცხოველებს შეუსაბამონ თავისი სახელები

 

 

 

 

6

ფაზა 3                                                       პრაქტიკული მუშაობა

ცხოველების გამოძერწვა

კომპოზიციის შექმნა

ლაბორატორიული 

ჯგუფური

პლასტელინი. დაფა,   საჭრელი დანა

20

7.

პრეზენტაცია

 

 

 

 

8

გაკვეთილის შეფასება -შეჯამება

განმავითარებელი

 

შეფასების      რუბრიკა

5

                   






 






















ე.ს.გ  

   ბუნ.I.2. 3, 4  მოსწავლეს შეუძლია  აღწეროს ორგანიზმები გარეგნული ნიშნების მიხედვით. 

v  აჯგუფებს ორგანიზმებს მცენარეებად და ცხოველებად  და აღწერს მათ განმასხვავებელ ნიშნებს;

v  ცხოველების და მცენარეების  მრავალფეროვნების გამოსავლენად სვამს კითხვებს ერთნაირია?)  და ეძებს პასუხებს.

 

ბუნ. I.7.4  მოსწავლეს შეუძლია და  საუბრობს ცხოველებთან და მცენარეებთან უსაფრთხო ურთიერთობაზე;

 

ბუნ.I.8. 5.მოსწავლეს შეუძლია საკუთარი  გარემოსადმი დამოკიდებულები გამოხატვა.

v  თანაკლასელებს უზიარებს საკუთარ დამოკიდებულებას საყვარელი ნივთების, მცენარეებისა და ცხოველებისადმი და ახასიათებს მათ მისთვის გამორჩეული ნიშან – თვისებებით;

 

ქართ.დაწყ.(I).2 .7     მოსწავლე  ილუსტრაციებს უკავშირებს მოსმენილ ტექსტს

ქართ.დაწყ.(I).4.   მოსწავლე ადეკვატურად იყენებს აქტიურ ლექსიკას;

ქართ.დაწყ.(I).8. 1.  მოსწავლე წარმოადგენს მხატვრული ტექსტის პერსონაჟს სათანადო ხმის ტემბრით, ინტონაციით, ჟესტ-მიმიკით

 ს.გ.I.1. 6.  მოსწავლე იყენებს თიხას და პლასტილინს მცირე პლასტიკის ნიმუშების შესაქმნელად;

 ს.გ.I.2.   მოსწავლე მუშაობს წყვილში/ჯგუფში საერთო ნამუშევრის შესაქმნელად, უზიარებს თანაკლასელებს განსხვავებულ მოსაზრებებს;

 

 

 

                                                      

                                            გაკვეთილის  სცენარი

ფაზა 1.

გაკვეთილის ორგანიზაციული ნაწილი: თემისა    და შეფასების რუბრიკის  გაცნობა

აქტ. 1    გაკვეთილს ვიწყებ თამაში-გამოცანებით:

,,დღე და ღამე  სახლს  ვდარაჯობ,                                                  ,,   არ ვარ ბუკი, არც საყვირი      

მძიმე ტვირთი მაწევს მარტოს,                                                         არც სხვა რამე გასაკვირი

მტერსაც ვიცნობ, მოკეთესაც,                                                             ერთი წყნარი ცხოველი ვარ

არ ვღალატობ იმ ჩემს პატრონს   .                                                 როცა მინდა ცას გავყვირი’’

 

,,დახტის ალთა-ბალთა                                                               ,,უწყინარი ცხოველი ვარ,

მუცელზე აქვს ჩანთა ‘’                                                                ვეტანები ბალახსაო

                                                                                                       არა ვშრომობ, თუმც კი გაჭმევთ

                                                                                                           მაწონს, რძეს და კარაქსაო’’.

 გამოცანების გამოცნობის დროს თან  დაფაზე  ვაკრავ  სურათებს  და ვეკითხები :

- რა ჰქვიათ ამ ცხოველებს, როგორი ცხოველები არიან?

- ყველა შინაურია?

-- რომელია ზედმეტი?

- რა  იქნება ჩვენი გაკვეთილის თემა ?

ფაზა  2

აქტ.  2    მოსწავლეებს წინ უწყვიათ  ცხოველთა სურათები:  მოსწავლეებს მივმართავ  დააჯგუფონ  ცხოველები. ისინი აჯგუფებენ  შინაურ და  გარეულ ცხოველებს.

შემდეგ ვსვამ კითხვას:

 რატომ  ჰქვიათ მათ შინაური ცხოველები?

- ყველა შინაურ ცხოველს ჰყავს პატრონი?

  - მაგრამ არიან ცხოველები, თუმცა შინაური, მაგრამ  პატრონის გარეშე რჩებიან, ქუჩაში (ძაღლები).       მათთვის რას გააკეთებდით ?

- შინაური ცხოველები  რის მიხედვით შეიძლება  დავაჯგუფოთ? (ბალახისმჭამელი და ხორცისმჭამელი. ჩლიქებიანი და ბრჭყალებიანი ,  რქებიანი და ურქო )

აქტ.  3    ლექსიკონზე მუშაობა:   ავხსნი სიტყვებს - ბრჭყალები, ჩლიქები, ჭიხვინი, კიკინი, ყროყინი. ვაჩვენებ როგორია ბრჭყალები  და ჩლიქები )

აქტ.  4    წუთშესვენება--მიბაძონ ცხოველებს  ხმიანობით  ან საქციელით

აქტ.  5    კომპიუტერებში მუშაობა

მივმართავ  ბავშვებს:

კომპიუტერში შეასრულონ შემდეგი დავალება:      შინაურ ცხოველებს მიუწერონ თავისი სახელები

აქტ. 6. კომპიუტერში დავალების შესრულების შემდეგ  ჯგუფებში ვაძლევ შემდეგ სამუშაოს:

გამოძერწონ ცხოველები.     

ვრთავ მუსიკას ,,თეთრი ჩოჩორი „   ბავშვები მუშაობენ მუსიკის თანხლებით.

 აქტ. 7. პრეზენტაცია

გამოძერწვის შემდეგ  ვთხოვ შეაერთონ ნამუშევრები და მიაბარონ ,,ფერმერს“

აქტ . 8    გაკვეთილის შეჯამება  კითხვა-პასუხი

- ვინ არის ფერმერი“

- რას გააკეთებ ამდენი შინაური ცხოველი რომ გყავს?

-     ვის დაასაქმებ ? (  დავასაქმებ    მომვლელებს ანუ ადამიანებს გაუჩნდებათ სამუშაო ადგილები)

 -    როგორ მოიხმარ მიღებულ პროდუქტს ?                                                                                                                          



   

 აქტ. 9  გაკვეთილის შეფასება

შეფასების კრიტ-ბი

საუკეთესო

კარგი

საშუალო

ზეპირი

მეტყველება

აქტიურად არის ჩართული საგაკვეთილო პროცესში,

ჩართულია  საგაკვეთილო პროცესში

იშვიათად ერთვება საგაკვეთილო პროცესში.

 

ჩართულობა

ჩართულია საგაკვეთილო პროცესში,უშეცდომოდ პასუხობს კითხვებსძალიან   კარგად ასრულებს დავალებას ბუკში.

თითქმის ყველა კითხვაზე აქვს სწორი პასუხიასრულებს დავალებას ბუკში.

დახმარება ესაჭიროება  ბუკთან მუშაობისას

მუშაობა ჯგუფში

მუშაობს ჯგუფში, კომუნიკაბელურია,  აქვს ლიდერის უნარი, იცავს დროის ლიმიტს

მუშაობს ჯგუფში, კომუნიკაბელურია , იცავს დროის ლიმიტს

დიდი ძალისხმევის შედეგად ერთვება  ჯგუფში მუშაობისას, ვერ საზღვრავს დროს

 

                                                     










გაკვეთილის გეგმა

მასწავლებელი : ნათელა ჭინჭარაშვილი

 საგანი:  ქართული ენა

სწავლების საფეხური/ კლასი:  პირველი

მოსწავლეთა რაოდენობა :  22

გაკვეთილის თემა :  სახლი

გაკვეთილის მიზანი  კითხვისა და წერის უნარ-ჩვევების გამომუშავება

საყრდენი სიტყვებითა და სიტყვათა ჯაჭვის გამოყენებით მარტივი ინფორმაციის  გადმოცემა


ქართ.დაწყ.(I).2 .2    მოსწავლე გასაგებად გამოხატავს სათქმელს;.
ე.ს.გ.  

ქართ.დაწყ.(I).4.   მოსწავლე ადეკვატურად იყენებს აქტიურ ლექსიკას;

ქართ. დაწყ.(I).8. 1.  მოსწავლე წარმოადგენს მხატვრული ტექსტის პერსონაჟს სათანადო ხმის ტემბრით, ინტონაციით, ჟესტ-მიმიკით

  ქართ. I. 11. მოსწავლეს შეუძლია ტექსტის სტრუქტურის აღქმა.

v  ტექსტში ამოიცნობს აბზაცის, სტროფის, წინადადების დასაწყისსა და დასასრულს;

v  ითვლის ტექსტში აბზაცების რაოდენობას, აბზაცში – სტრიქონებისას,  სტრიქონში – სიტყვებისას, სიტყვებში კი – ასოებისას

v  მთლიანობაში აკვირდება ტექსტის კომპოზიციურ აგებულებას და ასახელებს ტექსტის მაორგანიზებელ ელემენტებს (სათაურს, ილუსტრაციას, წარწერას, აბზაცს.

 

ქართ.დაწყ.( I).13  წერს და აფორმებს მარტივი სახის პრაგმატულ ტექსტებს (მოდელის, საყრდენების, მინიშნებების გამოყენებით). 

ბუნ.I.8.5. მოსწავლეს შეუძლია საკუთარგარემოსადმი დამოკიდებულები გამოხატვა. თანაკლასელებს უზიარებს საკუთარ დამოკიდებულებას საყვარელი ნივთების, მცენარეებისა და ცხოველებისადმი და ახასიათებს მათ მისთვის გამორჩეული ნიშან – თვისებებით;

 

ს.გ.I.2.   მოსწავლე მუშაობს წყვილში/ჯგუფში საერთო ნამუშევრის შესაქმნელად, უზიარებს თანაკლასელებს განსხვავებულ მოსაზრებებს;

                                              

                      

გაკვეთილის მსვლელობა

 

ფაზა 1.   წინარე ცოდნის გააქტიურება

აქტივობა 1.  წასაკითხი  მასალის    ხოროშად კითხვა

აქტივობა 2.    თამაში ,,ტყუილია თუ მართალი?

  ვასახელებ  ცოცხალ ორგანიზმების   საცხოვრებელს, ზოგს მართალს და ზოგს ტყუილს. მოსწავლეები  პასუხობენ შესაბამისად.

ფაზა 2.  განმავლობაში

 აქტივობა 3.   მუშაობა  სიტყვათა ჯაჭვის შედგენაზე

დაფაზე  განთავსებულია   ქაღალდის ბუშტები, რომელიც მალავს სიტყვებს  ახალი  ლექსიკური ერთეულებიდან.

ვურიგებ  თაბახის ფურცლებს, რომელზეც ჭიაყელაა დახატული სიტყვების ჩასაწერად.

 მივმართავ მოსწავლეებს    წყვილებში  შეადგინონ სიტყვების ჯაჭვი  მოცემულ სიტყვასთან ასოცირებული სიტყვებით

აქტივობა 4.   ტექსტზე მუშაობა

 სიტყვათა ჯაჭვის შედგენის  შემდეგ  ვთხოვ    მიღებული სიტყვებით,   საყრდენების გამოყენებით შეადგინონ მცირე ზომის ტექსტები  შესაბამის ფურცლებზე, შესაბამისად                              მოუძებნონ სათაური.

ფაზა 3  შემდგომ 

აქტივობა 5.  მუშაობის დამთავრების შემდეგ   ვახდენთ ნამუშევრების პრეზენტაციას .

აქტივობა  6.   შეფასება -  ვაფასებ განმავითარებელი შეფასებით. (იხ. შეფასების კრიტერიუმები. დანართი 1. )

აქტივობა 7.  შეჯამება





 დანართი 1.

შეფასების კრიტ-ბი

საუკეთესო

კარგი

საჭიროებს გაუმჯობესებას

ზეპირი

მეტყველება

აქტიურად არის ჩართული საგაკვეთილო პროცესში,

ჩართულია  საგაკვეთილო პროცესში

იშვიათად ან საერთოდ არ ერთვება საგაკვეთილო პროცესში.

 

ჩართულობა

უშეცდომოდ პასუხობს კითხვებსძალიან კარგადასრულებს დავალებას

თითქმის ყველა კითხვაზე აქვს სწორი პასუხიაფიქსირებს საკუთარ აზრს, უჭირს გამყარება

ლექსიკური მარაგის სიმწირის გამო უჭირს მეტყველება

ლექსიკური ერთეულების სწორედ გამოყენება

ამოიცნობს/პოულობს ახალ შესწავლილ ლექსიკურ ერთეულებს, განასხვავებს სიტყვებს, ფრაზებს და წინადადებას.

მეგობრის დახმარებით ამოიცნობს/პოულობს ახალ შესწავლილ ლექსიკურ ერთეულებს, განასხვავებს სიტყვებს, ფრაზებსა და წინადადებას




ვერ  ამოიცნობს/პოულობს ახალ შესწავლილ ლექსიკურ ერთეულებს, ვერ ანსხვავებს სიტყვებს

მუშაობა ჯგუფში

მუშაობს ჯგუფში, კომუნიკაბელურია,  აქვს ლიდერის უნარი, იცავს დროის ლიმიტს, შეუძლია  წარსდგეს აუდიტორიის წინაშე

მუშაობს ჯგუფშიკომუნიკაბელურია , იცავს დროის ლიმიტს.გამოთქვამს საკუთარ აზრს.

დიდი ძალისხმევის შედეგად ერთვება  ჯგუფის   მუშაობაშივერ საზღვრავს დროს























სსიპ ქალაქ რუსთავის N 23

 სკოლაში ჩასატარებელი შიდა

დაკვირვების  გაკვეთილის

გეგმა კონსპექტი

 



          

     გაკვეთის გეგმა

მასწავლებელი : ნათელა ჭინჭარაშვილი

სწავლების საფეხური I / კლასი:  პირველი

პროფილი :  22 მოსწავლე

სსსმ მოსწავლე:  არ მყავს

საგანი:  მათემატიკა

გაკვეთილის ხანგრძლივობა: 40 წთ

გაკვეთილის თემა :    რიცხვი 9, ციფრი 9

გაკვეთილის მიზანი : 1. მოსწავლე შეძლებს საგნების დათვლას, რაოდენობების  და რიცხვის ერთმანეთთან  შესაბამისობის დადგენას, გეომეტრიული ფიგურების აღწერას.

2.  მოდელირებით  გამოსახულების შედგენას და გამოსახულების მნიშვნელობის გამოთვლას

 

ე.ს.გ სტ.

 მათ. I.1. 1 ირჩევს და ქმნის მოცემული რიცხვის შესაბამისი რაოდენობის საგანთა ერთობლიობას და პირიქით – მოცემულ საგანთა ერთობლიობას შეუსაბამებს რიცხვს;

2.კითხულობს და წერს რიცხვებს;  

მათ. I.2. 1 მოსწავლე   ასახელებს მოცემული რიცხვის წინა და მომდევნო რიცხვებს;

მათI.3.  2 .  სიტყვიერად აღწერს შეკრებისგამოკლებისტოლობის და შედეგის ცნებებს სხვადასხვა კონტექსტში (მაგალითად, "დავუმატოთ",  "მოვაკლოთ", მიმატება - გაზრდა; გამოკლება – შემცირება, განცალკევება, განსხვავება);

3. ახდენს შეკრება-გამოკლების თვალსაჩინოდ დემონსტრირებას, განსაზღვრავს განსხვავებას (მაგალითად, “რამდენით გაიზარდა/შემცირდა?") და აღწერს რიცხვებს შორის დამოკიდებულებებს;

4. ზეპირად ანგარიშისას იყენებს 1-ის ტოლი ბიჯით თვლას, ან სხვა ხერხს და ახდენს შეკრება-გამოკლების მოქმედებათა ურთიერთშებრუნებულობის დემონსტრირებას  მოდელის გამოყენებით;

 

 

 

 


 

N

აქტივობის აღწერა

გამოყენებული   მეთოდი/ მეთოდები

კლასის ორგანიზების ფორმა

სასწავლო რესურსები

დრო (წთ )

 

1

 

 

ფაზა 1.

გაკვეთილის მიზნის გაცნობა;

შეფასების ფორმებისა და კრიტერიუმების შეხსენება/გაცნობა;

 იხ.დანართი 1

 

 

მთელი კლასი

შეფასების რუბრიკები

 

1

2

 

აქტივობა:   საგნების დათვლა

აქტივობის მიზანი:წინარე ცოდნის გააქტიურება და პროვოცირება.

აქტივობის აღწერა:

მასწავლებელი მოსწავლეებს სთავაზობს  დათვალონ 

 ა) დაფაზე დახატული  ყვავილები,             ბ) სხვადასხვა ფერის სამკუთხედები

იხ. დანართი 2

 

 ინტერაქცია, კითხვა-პასუხი

მთელი კლასი

 

დაფა, ცარცი,  კუბიკები

 

6

3

 

ფაზა 2

აქტივობა:   საგანთა ერთობლიობიდან  დასახელებული  რიცხვის შესაბამისი რაოდენობის  საგანთა ერთობლიობის   გამოყოფა

აქტივობის მიზანი:

მოსწავლეებმა შეძლონ  კუბიკების ერთობლიობიდან,  9 კუბიკიანი  გროვების  გამოყოფა

აქტივობის აღწერა:

მოსწავლეები  მანიპულატივების , მაგიდაზე  მოთავსებული  კუბიკების გამოყენებით ვარჯიშობენ  კუბიკების გაურკვეველი რაოდენობის გროვიდან    9  კუბიკიანი   გროვების  გამოყოფაზე

  იხ. დანართი 3

 

 ინტერაქცია, კითხვა-პასუხი

თამაში

მთელი კლასი,

 

  მანიპულატივები

3

 

 

 

 

 

 

 

4

აქტივობა:  მუშაობა სახელმძღვანელოში 

 აქტივობის მიზანი: მოსწავლეებმა დაინახონ შესაბამისობა საგანების   რაოდენობასა  და  ამ რაოდენობის გამომსახველ ციფრს შორის, ასევე მოახდინონ რიცხვების შედარება

აქტივობის აღწერა:  

ა) მოსწავლეები ათვალიერებენ სურათებს, ადგენენ შესაბამისობას  სურათების რაოდენობასა და რიცხვს შორის.

 ბ)  ადარებენ  დაწერილი რიცხვებიდან რომელია მეტი, რომელი ნაკლები.

 

 

 

ინდივიდუალური , საკლასო

სახელმძღვანელო 

7

5

აქტივობა:  გამოსახულებების შედგენა და ჩაწერა
აქტივობის მიზანი:
 მოსწავლეებმა შეძლონ  მანიპულატივებით 9-ის შედგენილობის დადგენა და შემდეგ ჩაწერა

აქტივობის აღწერა:  მანიპულატივების გამოყენებით მოსწავლეები

შეადგენენ  რიცხვ 9-ს   (სხვადასხვა  ვარიანტი) და ჩაწერენ

 

იხ. დანართი 4  

პრაქტიკული მუშაობა

ინდივიდუალური

 

მანიპულატივები

8

6

ფაზა 3

აქტივობა:  სავარჯიშოების შესრულება

აქტივობის მიზანი:  გამთლიანება, რეფლექსია

აქტივობის აღწერა:

მოსწავლეები  ასრულებენ  შესაბამის სავარჯიშოებს   სამუშაო რვეულებში დამოუკიდებლად  ( რიცხვის  1-ით გადიდება-შემცირებაზე, შედარებაზე

(7+ 1 ,  8-1, 6 + 1, 7-1, 5<6,   4>3... )

 

წერა

ინდივიდუალური

ნამუშევრები

12

7

შეფასება

განმავითარებელი

ინდივიდუალურისაკლასო

შეფასების კრიტერიუმები

2

8

შეჯამება

 

 

 

 

1


 

 





























































 




დანართი1                           

                                       


 მოსწავლეთა შეფასების რუბრიკა

კრიტერიუმები

მაღალი

საშუალო

საჭიროებს გაუმჯობესებას

მოსწავლეკითხულობს და წერს რიცხვებს;   ასახელებს მოცემული რიცხვის წინა და მომდევნო რიცხვებს;

 

ყოველთვის კითხულობს, წერს და ასახელებს მოცემული რიცხვების წინა და მომდევნო რიცხვებს

ხშირად კითხულობს, წერს და ასახელებს მოცემული რიცხვების წინა და მომდევნო რიცხვებს

დახმარებით წერს რიცხვებს, მაგრამ იშვიათად  ასახელებს მოცემული  რიცხვის წინა და მომდევნო რიცხვებს

ირჩევს და ქმნის მოცემული რიცხვის შესაბამისი რაოდენობის საგანთა ერთობლიობას და პირიქით – მოცემულ საგანთა ერთობლიობას შეუსაბამებს რიცხვს;

ყოველთვის ირჩევს და ქმნის მოცემული რიცხვის შესაბამისი რაოდენობის საგანთა ერთობლიობას და პირიქით – მოცემულ საგანთა ერთობლიობას შეუსაბამებს რიცხვს;

ხშირად ირჩევს და ქმნის მოცემული რიცხვის შესაბამისი რაოდენობის საგანთა ერთობლიობას და პირიქით – მოცემულ საგანთა ერთობლიობას შეუსაბამებს რიცხვს;

ყოველთვის   დახმარებით  ირჩევს და ქმნის მოცემული რიცხვის შესაბამისი რაოდენობის საგანთა ერთობლიობას და პირიქით – მოცემულ საგანთა ერთობლიობას შეუსაბამებს რიცხვს; 

ახდენს შეკრება-გამოკლების თვალსაჩინოდ დემონსტრირებას, განსაზღვრავს განსხვავებას (მაგალითად, “რამდენით გაიზარდა/შემცირდა?") და აღწერს რიცხვებს შორის დამოკიდებულებებს;

ყოველთვის   სწორად ახდენს შეკრება-გამოკლების თვალსაჩინოდ დემონსტრირებას, განსაზღვრავს განსხვავებას                                (მაგ., “რამდენით გაიზარდა/შემცირდა?") და აღწერს რიცხვებს შორის დამოკიდებულებებს;

ხშირად  სწორად ახდენს შეკრება-გამოკლების თვალსაჩინოდ დემონსტრირებას, განსაზღვრავს განსხვავებას                    (მაგ: “რამდენით გაიზარდა/ შემცირდა?") და აღწერს რიცხვებს შორის დამოკიდებულებებს;

იშვიათად   ახდენს შეკრება-გამოკლების თვალსაჩინოდ დემონსტრირებას, არასწორად განსაზღვრავს განსხვავებას                     მაგ: “რამდენით გაიზარდა/ შემცირდა?"

იცავს  განსაზღვრული დროის ლიმიტს

ყოველთვის  იცავს  განსაზღვრული დროის ლიმიტს

უმეტესად  ეტევა განსაზღვრულ დროში

უჭირს დროში  ჩატევა

 






























დანართი  2              

                                                       

                                შემოხაზე 9 საგნიანი გროვები

 


ანართი 3

მანიპულატივების   დახმარებით   წარმოადგინე 9-ის შედგენილობის რამდენიმე ვარიანტი  

და ჩაწერე  გამოსახულება


 


 

 



                                                                  გაკვეთილის რეფლექსია

პედაგოგი : ნათელა ჭინჭარაშვილი

საგანი : მათემატიკა

კალასი :  I

გაკვეთილის  თემა  ,, რიცხვი 9’’

გაკვეთილის მიზანი  : ,,მოსწავლემ  შეძლოს ნასწავლი ნატურალური რიცხვების დასახელება, ჩაწერა, რაოდენობების დაკავშირება რიცხვთან  და პირიქით. რიცხვების დალაგება კლებისა და ზრდის მიხედვით,   რიცხვების შედარება, შედგენილობის წარმოდგენა.’’

გაკვეთილის შედეგით  კმაყოფილი დავრჩი. მოსწავლეებმაც გაამართლეს ჩემი მოლოდინები, და   სწორად დაგეგმილმა აქტივობებმაც სათანადოდ იმუშავეს.

გეგმის მოდიფიცირება არ დამჭირვებია. გაკვეთილი წარვმართე გეგმით გათვალისწინებული აქტივობების მიხედვით და შესაბამისად გაკვეთილის  შედეგები შეესაბამებოდა წინასწარ განსაზღვრულ საგაკვეთილო მიზანს.

გაკვეთილის მიზნების მიღწევაში  ხელი შემიწყო  სწორად დაგეგმილი აქტივობების ეფექტურად წარმართვამ . ეფექტურად  გამოვიყენე საგაკვეთილო რესურსი. რომელიც  ვფიქრობ ზომიერად  იყო დატვირთული.  ყველა  მოსწავლე აქტიურად იყო  საგაკვეთილო  პროცესში  ჩართული და საკუთარი შესაძლებლობების ფარგლებში მაქსიმალური შედეგი აჩვენეს. საგაკვეთილო დრო ეფექტურად და ზუსტად გამოვიყენე.

ჩემს ძლიერ მხარედ მივიჩნევ თითოეული მოსწავლის ჩართვას საგაკვეთილო პროცესში და აქტივობათა მრავალფეროვნებას.  წუთშესვენებისა და დიდაქტიკური თამაშების  სისტემატიურად  და  მიზნობრივად  გამოყენებას.

სუსტ მხარედ მივიჩნევ , შეფასების კომენტარების უფრო ზუსტად გაცემას.

მართალია მიზანს მივაღწიე,  მაგრამ ამ გაკვეთილის ხელმეორედ ჩატარება რომ დამჭირდეს, გეგმაში  ცვლილებებს   არ შევიტანდი, ვინაიდან გაკვეთილი  გამოვიდა  საკმაოდ აქტიური, მხიარული და დროზე გათვლილი.

 

                                                                                                                    12.11.2018 წელი

                                                                             

 





გარე  დაკვირვების  გაკვეთილის

გეგმა N 1

მასწავლებლის სახელი, გვარი:  ნათელა ჭინჭარაშვილი

პირადი ნომერი:  35001022808

 საგანი:  ქართული ენა  

კავშირი საგანთა შორის: ქართული ენა,  ბუნება, მუსიკა

სწავლების საფეხური :   დაწყებითი,  კლასი:  II 

მოსწავლეთა რაოდენობა:  22

გაკვეთილის თემა:  ,,როგორ ისწავლა ვირუკამ კარგად მოქცევა’’ - ნელი  ოქროპირიძის მიხედვით

გაკვეთილის მიზანი:  

 

v  მოსწავლეებმა შეძლონ  ტექსტის კითხვა, გაგება, გააზრება

v  ლექსიკური მარაგის გამდიდრება

v  პერსონაჟზე  დაკვირვება

v  გამოუმუშავდეთ საკუთარი აზრის გამოთქმის და დასაბუთების უნარი

v  გამოუმუშავდეთ ჯგუფური მუშაობის უნარი

v  შეძლონ  გაბნეულ ანბანში  სიტყვების ამოცნობა, ამ სიტყვებით წინადადების შედგენა და წაკითხვა

გაკვეთილის თემისა და მიზნის შესაბამისობა  ეროვნული სასწავლო გეგმის  მოთხოვნებთან: გეგმის შედგენისას გავითვალისწინე             მეორე  კლასის საგნობრივი სტანდარტის  მოთხოვნები, რომელიც ეფუძნება  ეროვნულ სასწავლო გეგმას,  თემა და დრო  გეგმასთან  შესაბამისობაშია.

  ქართ. დაწყ. (I).3 მოსწავლემ უნდა შეძლოს პირადი დამოკიდებულების გამოხატვა ტექსტის თემის, მასში განხილული საკითხების მიმართ; მხატვრული ნაწარმოების პერსონაჟ(ებ)ის, მისი/ მათი ქცევის შეფასება და  საკუთარი თვალსაზრისის ახსნა.    

შედეგი თვალსაჩინოა,  თუ მოსწავლე:

v  გამოხატავს პირად დამოკიდებულებას მხატვრული ტექსტების პერსონაჟისა და მისი მოქმედების  მიმართ (მომწონს / არ                              მომწონს, კარგად მოიქცა / ცუდად მოიქცა; კეთილია, გონიერია და ა.შ.);

v  აკავშირებს მოსმენილ ტექსტში ასახულ ამბავს პირად გამოცდილებასთან (იხსენებს მსგავს შემთხვევას, პერსონაჟს                                 უდარებს  თავის მეგობარს,  სხვ.);

v  გამოხატავს კონკრეტული პერსონაჟის ქმედებით აღძრულ ემოციებს (მაგ., გამაკვირვა, შემეცოდა და ა. შ.).

ქართ. დაწყ. (I).6     მოსწავლემ უნდა  შეძლოს გაწაფულად  კითხვა.

შედეგი თვალსაჩინოა,  თუ მოსწავლე:

v  ხმამაღლა (მთლიანი სიტყვებით ან დამარცვლით) კითხულობს და იგებს მარტივი წინადადებებით შედგენილ მცირე ზომის სხვადასხვა ტიპის ტექსტებს;

 

ქართ. დაწყ. (I).12 . მოსწავლემ უნდა შეძლოს კითხვის ნაცნობი სტრატეგიების გამოყენება მიზნის შესაბამისად.

შედეგი თვალსაჩინოა,  თუ მოსწავლე:

 

v  უბრუნდება წაკითხულს კონკრეტული ინფორმაციის მოსაძიებლად, ტექსტის უკეთ გასააზრებლად;

v  იყენებს მარტივ გრაფიკულ სქემებს, გრაფიკულ მაორგანიზებლებს ინფორმაციის დასაჯგუფებლად;

      ბუნ.II.2.  მოსწავლემ უნდა შეძლოს სიცოცხლის ძირითადი ნიშნების ამოცნობა.

v  ადარებს ერთმანეთს ზრდასრულ ცხოველებსა და მათ ნაშიერებსაღწერს ზრდა-განვითარების

 პროცესში მომხდარ (მაგ., ზომისფერისსაფარველისცვლილებებს;

 

     

      მუს.დაწყ. (I).5. მოსწავლემ უნდა შეძლოს ცალკეულ მუსიკალურ ელემენტებს (მაგ.: რიტმს, ტემპს,  მელოდიას და ა.შ.), ხმაურსა და ვიზუალურ რიგს შორის ასოციაციური კავშირების გაბმა;

 

v  აქტივობა მიმართულია მუსიკაში გარკვეული ინტონაციისა და მელოდიის გააზრებასა და ამოცნობაზე.

N

აქტივობის აღწერა

გამოყენებული მეთოდი/მეთოდები

კლასის ორგანიზების   ფორმა / ფორმები

სასწავლო რესურსები

დრო   ( წთ )

1

 

 

 

მიზანი-საორგანიზაციო საკითხების მოგვარება (დაასახელონ  რიცხვი, დღე, გაკვეთილი, მოსწავლეთა რაოდენობა)  გაკვეთილის  თემის, მიზნის,  შეფასების რუბრიკის,   რესურსების, გაცნობა . შევახსენებ გაკვეთილზე ქცევის წესებს

ვერბალური

საერთო საკლასო

საკლასო ჟურნალი

შეფასების რუბრიკების,

( დანართი 1, 2 , 3 )

ქცევის წესების, აქტივობების გაცნობით ხელს შევუწყობ  გაკვეთილის ორგანიზებულად    წარმართვას 

 

 

2 წთ

2

 

 

 

 

 

 

მიზანი-   მოსწავლეთა გამოწვევა:

მოვასმენინებ სიმღერას ,,ორი ჩოჩორი“

შემდეგ  ვსვამ კითხვებს:

-რაზე იყო სიმღერა?

- ჩოჩორი  რომელი ცხოველის ნაშიერია?

-რა იცით  ვირის შესახებ?

კითხვა-პასუხი

მთელი კლასი

სიმღერით

,,ორი ჩოჩორი“

კლასს შეექმნება . განწყობილება.

ამავე დროს გავაცნობ გაკვეთილის თემას.

 

გამოსაძახებელი ჩხირები            

 

4 წთ

3

მიზანი- ტექსტის წაკითხვა

მოსწავლეთა მიერ ვირის  დახასიათების შემდეგ ყურადღებას ვამახვილებ ვირის  თვისებაზე, სიჯიუტეზე  და ვეუბნები: ახლა  გავეცნობით  ტექსტს პატარა ვირუკას ქცევის შესახებ.

 

მართული  კითხვა , ინდივიდუალური

შერჩევით

II კლასის სახელმძღვანელო-

ქართული ენა და ლიტერატურა: იაშვილი.

 ,,როგორ ისწავლა ვირუკამ კარგად მოქცევა’’.

                                                       გამოსაძახებელი ჩხირები

12 წთ

4

მიზანი-ლექსიკურ ერთეულებზე მუშაობა

ტექსტის   კითხვის დროს   გარკვეულ  ადგილას ვაჩერებ  და  ვარკვევთ შეხვდათ თუ არა  გაუგებარი სიტყვები

კოგნიტური სქემის შევსება

საერთო საკლასო

დაფაზე დახაზული სქემა

 ლექსიკური მარაგის გამდიდრებისა და ტექსტის უკეთ გაგების მიზნით   

 ( დანართი  4 )

3 წთ

5

მიზანი- ტექსტის გააზრება

ვსვამ კითხვებს :

დაასახელეთ ამ ტექსტის პერსონაჟები

-როგორია ვირუკა?

როგორი მრჩეველია თიკანი?

-როგორ გამოიყენა თიკნის რჩევები ვირუკამ?

-რა ურჩია ბებერმა ცხენმა ვირუკას?

-მოეწონებოდა ბებიას სახლში დაბრუნებული   ვირუკა?

კითხვა-პასუხი

 

 

ინდივიდუალური

გამოსაძახებელი  ჩხირები მოსწავლეთა სრული ჩართულობის მიზნით

ეს აქტივობა დაეხმარება მოსწავლეებს ტექსტის გაგებაში

4 წთ

6

მიზანი- პერსონაჟზე დაკვირვება

პერსონაჟზე დაკვირვების სქემის გამოყენებით

 

სქემა პერსონაჟზე დაკვირვება

საერთო საკლასო

დაფაზე მოცემული სქემა

დანართი 5

ეს აქტივობა გამოუმუშავებს დაკვირვების  უნარს

 

4 წთ

8

მიზანი- გაბნეულ ანბანში სიტყვების  მოძებნა

მოძიებული სიტყვებით  ანდაზის შედგენა და წაკითხვა

ბარათები

ჯგუფებში

ბარათები გაბნეულ ანბანში დამალული სიტყვებით.

მოსწავლეები  გახალისდებიან, გაჩნდება სურვილი და დაინტერესება  ახლის აღმოჩენის, ერთმანეთთან აზრის გაზიარების 

( დანართი  6)

6

9

საშინაო დავალება

ტექსტი კითხვით

დაკვირვება საკუთარ და სხვის   ქცევაზე

ინდივიდუალური

II კლასის ქართული ენის სახელმძღვანელო-იაშვილი, ქისტაური.... ..

1 წთ

10

გაკვეთილის შეჯამება

თვითშეფასება,                            

(დანართი  6 )

 

ინტერაქცია

საერთო საკლასო

დაფაზე გამოკრული აქტივობები

 

4 წთ

 

 

      გაკვეთილის შემდეგ მისაღწევი შედეგები:

 

v  მოსწავლეს  შეუძლია   ტექსტის კითხვა, გაგება, გააზრება         

v   პერსონაჟზე  დაკვირვების სქემის შედგენა

v  შეუძლია  საკუთარი აზრის გამოთქმა და დასაბუთება

v  შეუძლია  გაბნეულ ანბანში  სიტყვების ამოცნობა, ამ სიტყვებით წინადადების შედგენა და წაკითხვა

 

 

 

 


  ხელმოწერა:                              / ნ. ჭინჭარაშვილი /

  თარიღი:        3. 02.2020 წელი

 

 

 

 

დანართი 1.   აქტივობათა ჩამონათვალი:

1.      სიმღერის  მოსმენა

2.      თემის გაცნობა

3.      ტექსტის წაკითხვა

4.      ლექსიკური ერთეულების  ამოცნობა

5.      ტექსტის გააზრება

6.      პერსონაჟზე დაკვირვების სქემის შევსება

7.       ჯგუფური მუშაობა

8.      თვითშეფასება

9.      საშინაო დავალების მიცემა

10.  გაკვეთილის შეჯამება-შეფასება

 

 





დანართი  2.

შეფასება: განმავითარებელი

კრიტერიუმები

მაღალი

საშუალო

გასაუმჯობესებელი

ტექსტის კითხვა,გააზრება

 

 

 

ცოდნის გამოყენება

 

 

 

ტექსტთან დაკავშირებით კითხვებზე პასუხის გაცემა

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 




დანართი  3.  სიტყვის გამომძიებელი


სიტყვები

 

ახსნა მოსწავლეთა მიერ

ტექსტის მიხედვით

ლექსიკონის მიხედვით

პატივისცემა

 

 

 

 

თავაზიანი

 

 

 

 

გაკუნტრუშდა


 

 

 

კრიტერიუმები

მაღალი

 

საშუალო

გასაუმჯობესებელი

ჩართულობა

 

 

 

 

თანამშრომლობა

 

 

 

 

დროის ლიმიტის დაცვა

 

 

 

 

 

 



 

 

 





დანართი 4.   ჯგუფური     მუშაობის შეფასება

 

 

 

 

 

 

 

 

 

დანართი 5.

                                                                               პერსონაჟზე დაკვირვება

 

 

 

 


______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

                                                                           მანამდე                                    შემდეგ

 

 

 

 

 



 

 

 

 

 

დანართი   6. ჯგუფური  მუშაობა        

ანბანში  დამალული  სიტყვები:

ეტაპი.   გულმოდგინედ დააკვირდი, იპოვე  ეს სიტყვები და  შემოხაზე.

II ეტაპი:    ნაპოვნი სიტყვები   დაწერე დაფაზე

III ეტაპი:     მოცემული სიტყვები დაალაგეთ ისე, რომ წინადადება მიიღოთ

I  ჯგუფი

ბგნვდაბგზდტნდზცვკათასად ჯჟზდპ

I I  ჯგუფი                                             

    ლმტდპბგლმლკაციწყჩნმლგლზრ

III ჯგუფი

ჯჰკლრტმნკყდაფასდატზთსთღგწლოიჯკნ

IV ჯგუფი

წნჩგტუჯკიმთდფმზათიათასადმცპრნ

   ჯგუფი                               

  ჰჯკლტმვნზრდილობაგუჯნლვტკონცზქმი

 

დანართი N 7.     თვითშეფასება

 

მოსწავლის  გვარი, სახელი................................................................................................

 

აქტივობები

კარგად გავიგე

კითხვები დამრჩა

ვერ ჩავერთე

სწორი და გამართული კითხვა

 

 

 

ლექსიკონზე მუშაობა

 

 

 

 

საკლასო მუშაობაში ჩართვა (კითხვა-პასუხი),

 

 

 

 

პერსონაჟზე დაკვირვება

 

 

 

მუშაობა ჯგუფში

 

 

 

 

                                                  






















































































































Комментариев нет: